مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید

مشخصات فایل

تعداد صفحات 54
حجم 0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی docx
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات کامل

دانلود مبانی نظری پایان نامه رشته روانشناسی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری

 
 
 
 
 
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
توضیحات:
فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
 
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
 
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
 
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
 
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
 
منبع :    انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
 
نوع فایل:     WORD و قابل ویرایش با فرمت doc
 
بدون هیچ تگ و تبلیغات، قابلیت پرینت دارد
 
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 
 
 
مقدمه

تعریف سبک های فرزندپروری

   رابطه بین کودکان و والدین و سایر اعضای خانواده را می توان به عنوان نظام یا شبکه ای دانست که در کنش متقابل با یکدیگر هستند. این نظام بطور مستقیم و غیرمستقیم از طریق سبک ها و روش های مختلف فرزندپروری در کودکان تأثیر می گذارد، اکثر روانشناسان همچون بالبی[1] (1969)، فروید (1964) و مایز و پتیت[2] (1997)، صرف نظر از مکتبی که به آن معتقدند، کنش های متقابل میان والدین و فرزندان را اساس تحول عاطفی تلقی می کنند. ایشان سبک های فرزندپروری را اینگونه تعریف کرده اند: مجموعه ای از رفتارها که تعیین کنندۀ ارتباطات متقابل والد- فرزند در موقعیت های متفاوت و گسترده ای است و اینگونه فرض می شود که موجب ایجاد یک فضای تعامل گسترده می گردد».

 

   دارلینگ و استینبرگ[3] (1993) شیوه های فرزندپروری را این گونه تعریف کرده اند: «مجموعه ای از گرایش ها، اعمال و جلوه های غیرکلامی که ماهیت تعامل کودک و والدین را در تمامی موقعیت های گوناگون مشخص می کند و در سیر حیطۀ اقتدار منطقی، استبدادی و آزادگذار مطرح شده است». تعریفی دیگر از برک لورا[4] (1998) بدین شرح است: «ترکیب هایی از رفتارهای والدین  که در موقعیت های گسترده ای روی می دهد و جو فرزندپروری بادوامی را پدید می آورند». همچنین پژوهش های انجام شده بر پایه و نظریه بوم شناختی براون فنبرنر، نشان دهندۀ آن است که سبک های فرزندپروری، انعکاسی از پایگاه اقتصادی و بافت اجتماعی درون خانوادگی است. در این میان متغیر اقتصادی و اجتماعی و سطح درآمد خانواده دارای بیشترین تأثیر بوده است (به نقل از بایر[5]، 2011).

 

 

2-4- عوامل مؤثر بر سبک های فرزندپروری

2-4-1- طبقه اجتماعی و پرورشی کودک

   با در نظر آوردن تفاوت عظیمی که در موقعیت های زندگی افراد بی بضاعت و افراد مرّفه وجود دارد، جای تعجب است که اختلافات بیشتری در مورد ارزش ها و پرورش کودک وجود ندارد. همان تعداد معدودی را که وجود دارد می توان بر حسب بعدی از قدرت و خود فرمانی در مقابل درماندگی و فرمانبری از اوامر دیگران، در نظر آورد. والدین طبقه پایین بر احترام از اقتدار، تأکید بیشتری دارند در صورتی که والدین طبقه متوسط بر رشد و کنجکاوی، کنترل درونی، توانایی به تأخیر انداختن خوشی ها و کار به خاطر هدف های دور و حساسیت در روابط با دیگران تأکید می کنند. 

 

تفاوت بین طبقات اجتماعی مختلف از لحاظ فرزندپروری منعکس کننده تجربه اجتماعی والدین است. بزرگسالان طبقۀ کارگر غالباً دستورات را بدون چون و چرا انجام می دهند؛ رئیس آنان  معمولاً در مورد علت قواعد و ضروریات کار به ندرت با آنان حرف می زند. بنابراین، والدین طبقه پایین کمتر با ساختن و تغییر و اصلاح قوانین در جامعه سرو کار دارند و به همین دلیل قواعد و ساخت و قدرت بیش از منطق وجودی آن برای آنان مطرح است. والدین این طبقه معمولاً فرزندان خود را تحت کنترل دارند، اقتدارگر و مستبد هستند و به ندرت عقاید فرزندان خود را در نظر می گیرند و برای قواعد و درخواست های خود استدلال می آورند. برعکس، افراد طبقه متوسط که کارشان ایجاب می کند خلاقیت بیشتری داشته باشند، رقابت جو باشند و خطر کنند. معمولاً فرزندانشان را در جهت مستقل بودن و خود رهبری تربیت می کنند. والدین طبقه متوسط و بالاتر، خلاقیت و موقعیت و استقلال فرزندشان برایشان اهمیت بیشتری دارد و در ضمن حس کنجکاوی تسلط بر خود را در آنان تقویت می کنند. از این رو به طور کلی، دموکرات تر هستند و در رفتار با فرزندان خود پذیراترند. رفتار گرمتری دارند، با آنان استدلال می کنند و برای مقرراتی که وضع می کنند بیشتر استدلال می آورند.

 

 

   مطالعاتی دیگر نشان می دهد که والدین دارای تحصیلات و مشاغل بالاتر در هدایت فرزندان خود از استدلال بیشتر استفاده می کردند. کاربرد بیشتر استدلال نیز به نوبۀ خود با الگوهای آمرانه (نه خودکامه) تربیت کودک، کنترل غیرمستقیم مثبت، محبت، پذیرش و حمایت مرتبط بود. همراه با افزایش تعداد فرزندان در خانواده، نگرش والدین در مورد پرورش کودک و شرایطی که کودک در آن پرورش یافته است، تغییرمی کند. در خانواده هایی که کودکان زیادی دارند، به ویژه بیش از 6 فرزند، نقش های خانواده با صراحت بیشتری مشخص می شود، وظیفه هر کس مشخص می شود و انضباط شدیدتر و قدرت طلبانه تر است. والدین نمی توانند تعدادی از کودکان را آزاد بگذارند چون در آن صورت بی نظمی و هرج و مرج در خانواده ایجاد می شود. در خانواده های پرجمعیت، مادران بویژه در مورد دخترانشان کنترل شدید و خصمانه ای به کار می برند. علاوه بر این، به موازات افزایش تعداد فرزندان در خانواده، مادر نه تنها توجه کمتری به کودکان نشان می دهد بلکه صمیمیت و محبت او هم نسبت به آنها کاهش می یابد. غالباً خواهران و برادران بزرگتر نقش های سرپرستی و نظارت را که بر عهدۀ والدین در خانواده های کم جمعیت می باشد به عهده خود می گیرند.

 

 

2-4-2- کنش های متقابل بین والدین و کودک و ترتیب تولد

   در مواردی که اختلافات را ناشی از ترتیب تولد دانسته اند، آنها را غالباً به تغییرات موجود در کنش های متقابل بین والدین و خواهران و برادران و به تجربیات منحصر به فردی که کودکان در آن موقعیت ویژه در خانواده دارا هستند، نسبت داده اند. در پی تولد یک خواهر و برادر، بسیاری از فرزندان ارشد بویژه پسران، مشکلات احساسی و رفتاری نشان می دهند. مادران پس از تولد دومین فرزند، با اولین فرزند خود دارای برخورد منفی تر، قهرآلود تر و سختگیرانه تر بوده و اوقات کمتری را صرف بازی با او می کند. همچنین فرزندان نخست، اصطکاک انضباطی بیشتری با والدینشان دارند. در هر سنی، نخستین فرزند بیش از سایر فرزندان، همسان تر و آزادتر عمل می کنند و شاید این به علت اعتماد به نفسی است که به واسطۀ تمرین پرورشی کودک بدست آورده اند. در حقیقت فرزند نخست، «کودک تمرینی» است که توسط والدین از طریق آزمایش و خطا و شیوه ها ی تربیت کودک را می آموزد، از طرفی دیگر، برخی تحقیقات نشان می دهد که والدین به فرزند اول خود بیشتر اهمیت می دهند و تعامل بین آنها، از نظر اجتماعی و عاطفی بیشتر است در ضمن معمولاً از اولین فرزند خود توقع و انتظارات بیشتری دارند. در مجموع، نه رتبه تولد در بین برادران و خواهران و نه خانواده، هیچ یک نمی تواند شاخص خوبی برای پیش بینی آینده کودک باشد (بیرامی، بهادری و خسروشاهی، 1389).

 

 

2-4-3- شخصیت و نگرش ها و رفتار والدین

   شیوه های والدین و روش های انضباطی آنان بی تردید تحت تأثیر خصوصیات شخصیتی و سیستم اعتقادی آنان می باشد. اغلب تحقیقات قالب اجتماعی بر متغیر در رفتار شخصیت والدین تمرکز نموده اند. از لحاظ نظری، شخصیت آشکارا به عنوان پیش بینی کننده رفتار ارتباطی والدین تصور می شود. تحقیقاتی که شخصیت را با تعامل مرتبط می سازند، فرض بر این است که باورها، ارزش ها و اهداف درونی والدین از رفتارهایشان به ظهور می رسند. علاوه بر این، الگوهای فرزندپروری، ثبات قابل ملاحظه ای را در سیر رشد کودکان نشان می دهند. در نتیجه، نظریه پردازان بیان داشته اند که درک رابطه بین صفات شخصیتی و رفتار اعمال شده برای فهم کامل پویایی های ارتباطی بین والدین و کودکان امری ضروری است. از آنجایی که تعلیم و تربیت کودکان تحت تأثیر شخصیت والدین آنها قرار می گیرد به این ترتیب، والدین آشفته بیش از دیگران، با خطر داشتن کودکان آشفته روبه رو خواهند بود. همچنین نگرش ها و رفتار والدین می تواند تسهیل کننده و یا مانع در جریان رشد و تکامل کودک باشد.

 

الگوهای فرزندپذیری تا حدود زیادی بازتاب ارزش های والدین هستند. به عنوان مثال، برخی از والدین برای همنوایی در کودکان ارزش قائل اند و برخی دیگر برای خودراهبردی والدین سختگیر و خشن مانع می شوند، تا فرزندانشان از روابط مثبت و سازنده با همسالان خویش که برای استقلال آنان بسیار مؤثر است بهره می گیرند. در حالی که والدین پذیرا منبع امنیت برای نوجوانان نگران و مضطرب خویش خواهند بود. چنین والدینی نه تنها در حل مشکلات نوجوان با او همراه و همیارند، بلکه نوجوان را به مستقل شدن و پذیرش مسئولیت تشویق می کنند. والدین سالم و بالغ معمولاً با حساسیت و مهربانی بیشتری به نیازها و اشارات کودکان توجه می کنند و این نوع فرزندپروری امنیت عاطفی، استقلال، توانش اجتماعی و موفقیت هوشی را تشویق می کند. بعضی از والدین معتقدند که کودکان حرف می زنند و از آنان سؤالات بسیاری می کنند، در نتیجه آنان را در تفکر و استدلال بر می انگیزند. برعکس، والدینی که فکر می کنند که فرزندانشان یادگیرندگانی منفعل اند مستقیماً آنان را هدایت می کنند و فرمان می دهند. والدین، در صورتی که احساس کنند که بدرفتاری کودک عمدی بوده و کودک آنقدر بزرگ شده که بتواند رفتارش را کنترل کند او را تنبیه می کنند (رضایی و مددخواه، 1388).[1]  Bowlby

[2]  Mize & Pettit

[3]  Darling & Steinberg

[4]  Berklaura

[5] Beyer

 

 
 
 
فهرست مطالب
 

 مبانی نظری شیوه های فرزندپروری

     2-2-1- تاریخچه شیوه های فرزندپروری  36

2-2-2- اهمیت شیوه های فرزندپروری37
    2-2-3- کارکرد والدین از دیدگاه نظریه های روان شناختی  38
2-2-4- تعادل والدین- فرزندان 39
2-2-5- شخصیت وروابط والدین با فرزندان43
2-2-6- نقش مادردرتربیت فرزندان 46

2-2-7- انواع شیوه های فرزندپروری 47

    2-2-7-1- شیوه فرزند پروری مقتدرانه  48
2-2-7-2- شیوه فرزندپروری مستبدانه48
2-2-7-3- شیوه فرزندپروری سهل گیرانه 49
2-2-8- عوامل موثر برشیوه های فرزند پروری  50
2-2-8-1- عوامل مربوط به کودک  50
2-2-8-2- عوامل مربوط به والدین وخانواده ها  52
    2-2-8-3- عوامل فرهنگی ومحیطی  54

2-2-9- نظریه های مربوط به شیوه های فرزند پروری  55

2-2-9-1- شیوه های فرزند پروری از دیدگاه شفر  55

2-2-9-2- شیوه های فرزند پروری از دیدگاه مک کوبی ومارتین   56

2-2-9-3- شیوه های فرزند پروری از دیدگاه گورن  56

2-2-10-ارتباط شیوه های فرزند پروری با اختلالات رفتاری – هیجانی کودک  57
 

پیشینه تحقیق سبکهای فرزندپروری

2-4- یافته های پژوهشی در داخلی وخارجی در قلمرو موضوع مورد بررسی 78 
2-4-1- یافته های پژوهشی در داخل کشور 78
2-4-2- یافته های پژوهشی در خارج کشور80
2-5- خلاصه 81
 
منابع
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

خرید فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دریافت نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دریافت مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

خرید مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از download

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

خرید نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

خرید کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از www

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دریافت پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دریافت کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دریافت تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از pdf

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

خرید نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

خرید فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از word

دریافت تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دریافت کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دریافت مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

خرید کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری از free


مطالب تصادفی